ANANASLI PARFE

ANANASLI PARFE

Tüm dost ve kardeşlerime kucak dolusu sımsıcak sevgilerimi gönderiyor sağlık ve güzelliklerle dolu günler diliyorum.Ramazan ayımız Mübarek olsun hayırlı ve bereketli iftar ve sahurlar dilerim.Çokkk uzun zaman oldu biliyorum yazmayalı ama işyerinde nefes bile alamıyorum malum sonrası evde koşturma kışın yorgunluğu üzerimde şimdi bana tatil sırası geldi inşallah tatil dönüşü görüşücez.Size tatlı bir veda edeyim canlarım hepinizi çokkk seviyorum.Hafta sonu markette Burak’la dolaşırken Ananas ları gördü ve tutturdu alalım diye. Ananası sadece hazır pastalarda yemiştik daha önce ne yapabilirim diye düşündüm aklıma parfe geldi:))Bol ananaslı parfeyi biz çok beğendik…Deneyip beğenmeniz dileğiyle…
MALZEMELER
1 adet taze ananas(Yumuşak olan olgun oluyor)
2 paket toz şanti
2 su bardağı süt
3 yemek kaşığı tepeleme süzme yoğurt
1.5 su bardağı pudra şekeri
1 su bardağı vanilyalı damla çikolata
ÜSTÜ İÇİN
Toz fıstık

YAPILIŞI
-Ananası soyup küpler halinde doğradım.
-Derin bir kasede süt,toz şanti ve pudra şekerini iyice yoğunlaşana kadar çırptım.
-Süzme yoğurdu ekleyip tekrar çırptıktan sonra damla çikolata ve ananasları ekledim.
-Spatula ile karıştırdıktan sonra slikon kalıplara paylaştır dım.
-Üstlerini strec filmle kaplayıp buzluğa kaldırdım.
-Servisten 10 dakika önce dışarı aldım tabağa ters çevirip üzerlerine toz fıstık serptim.
AFİYET BAL OLSUN…
ANANAS
tropikal iklim kuşağında yetişen bir meyvedir. Meyve olarak yiyebilir, suyunu çıkartıp kokteyllerinizde kullanabilirsiniz. Anayurdu Amerika’nın tropik bölgeleri olan ananas, kalın ve etli bir gövdeyi çepeçevre saran 30-40 kadar sert ve özlü yapraktan oluşur. Orta ve Güney Amerika’da yetiştirilen ananas, Avrupaya tanıtıldıktan sonra yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Taze ananas içinde bulundurduğu protein sindiren enzim olan bromelain sayesinde sadece sindirime yardımcı olmakla kalmaz, vücutta meydana gelebilecek iltihapları ve şişkinlikleri de etkili bir biçimde azaltır. Özellikle sinüzit, bademcik iltihabı, gut hastalığı, mafsal iltihabı yada yaralanma veya ameliyatlardan sonraki iyileşme dönemlerinde ananasın faydalı olduğu bilinmektedir.
Ananasın içerdiği zengin B vitamini cildi etkili bir şekilde nemlendirir ve saçı da parlatır.
Bunun yanı sıra ananas stresin giderilmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine de yardımcı olur.
Ananas kan dolaşımını hızlandırarak hem tansiyonu, hem de kandaki yağ oranını düşürmede etkili olabilir.
Ananas az bulunan bir mineral olan manganezin mükemmel bir kaynağıdır. Manganez enerji üretimi ve antioksidan müdafası için gerekli olan birkaç enzim yönünden çok değerli kofaktördür. Manganeze ilave olarak ananas, yine enerji üretimi için gerekli olan ve enzimatik reaksiyonlarda kullanılan B vitaminleri olan thiamin ve riboflavin açısından da zengindir.
Vücuttaki yağı azaltarak kanser riskini azaltır. Lifli bir besin olduğu için kroner kalp hastalıkları riskini azaltır. Doymuş yağ oranını ve kolestrolü düşürdüğü için yine kroner kalp hastalığı riskini azaltır. Vücutaki sodyum oranını azalttığı için de yüksek tansiyon riskini azaltır.
Meyve, sebze ya da etli salatalarınız ile birtakım yemeklere de ilave edebilirsiniz.
Tombul, taze gözüken ve mümkün oldukça en geniş olanını seçin. Ananas ne kadar genişse yenilebilir kısmı o kadar fazla olur.
Taze gözüken koyu yeşil yapraklar iyi kalitede olduğunun belirtisidir. Kokusu da iyi kalitede olduğunun bir göstergesidir.

Etiketler:

Yorum Yaz