LİMONLU ENGİNAR

LİMONLU ENGİNAR

Tüm dost ve kardeşlerime kucak dolusu sımsıcak sevgilerimi gönderiyor sağlık ve güzelliklerle dolu günler diliyorum.Hepimizin bildiği gibi Enginar’ın faydaları saymakla bitmez.Mevsimi geçmeden tüketmekte fayda var:)))
Yumru şeklinde çiçekleri olan ve 2 metreye kadar uzayabilen bir bitki olan Enginar, A ve C vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir, manganez ve fosfor mineralleri açısından zengindir. .

Enginarın Faydaları: Enginar karaciğer için çok faydalıdır; karaciğeri korur ve karaciğer hastalıklarının daha çabuk iyileşmesini sağlar. Karaciğer, böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve böbrek kumlarını döker. Sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Kandaki şeker oranını ayarlar, kolesterolü düşürür. Vücuda dinçlik verir. Bedeni ve zihinsel yorgunluğu giderir. Meme, rahim ağzı ve prostat kanserini önlemeye yardımcı olur. Enginar kalbi ve damar sağlığını korumakta da etkilidir. Hücrelerin yıpranmasını engelleyerek yaşlanmanın etkilerini azaltır. Sarılıkta faydalıdır. Romatizma şikâyetlerini azaltır. İshali keser. Ter kokusunu giderir. Ateş düşürücü ve iştah açıcıdır..
Enginar nasıl kullanılır? Çiçekleri sebze olarak, taze yaprakları ve kökleri ise ilaç yapımında kullanılır. Enginar suyu kalp çarpıntısına iyi gelir. Taze enginar yaprağı kaynatılarak hazırlanan enginar çayı karaciğer hastalıklarında oldukça faydalıdır. Tüylü kabuklarının kaynatılmasıyla elde edilen enginar suyu ile saçlar yıkanırsa saçları güçlendirir. Karaciğer rahatsızlığı olanlar, enginarın karaciğer üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle özellikle son zamanlarda Enginar Hapı kullanımına yöneliyorlar. Enginar Hapı faydalı ve pratik olmakla birlikte kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmak gerekir..

Farklı çeşitlerde tüketebildiğimiz bu harika sebzeyi ben bugün soslu olarak sunmak istedim size.
MALZEMELER
2 adet enginar
Tuz
Zeytinyağ
Limon suyu
YAPILIŞI
-Enginarları kararmaması için tuzlu ve limonlu suda dağılmadan haşlıyoruz.
-Haşlanan enginarlar soğuyunca dörde bölüyoruz.
-Tuz,zeytinyağ ve limon suyunu karıştırp enginarların üzerine gezdiriyoruz.
-Kıyılmış dereotuyla süsleyip servis yapıyoruz.
AFİYET OLSUN…

ZEYTİNYAĞLI İÇ BAKLALI ENGİNAR BURADA…
ZEYTİNYAĞLI GARNİTÜRLÜ ENGİNAR DOLMASI BURADA…

Etiketler:

Yorum Yaz